ČeskyEnglish

Novinky

Adaptace na změny klimatu

Vláda schválila novelu zákona o ochraně ovzduší a podpořila kontroly provozu kotlů přímo v domácnostech

Vedle přímých kontrol kotlů provozovaných v domácnostech zavádí přísnější imisní limit pro jemné prachové částice s průměrem do dvou a půl mikrometru (PM2,5).

Také česká města se budou muset na změnu klimatu připravit. Také česká města se budou muset na změnu klimatu připravit.

Klimatický summit starostů hledá recept na adaptační opatření ve městech

Města hledají cestu, jak snížit znečištění a adaptovat se na změny klimatu. Kličem jsou investice do úsporných budov nebo čisté dopravy, spolu s rozšiřováním zeleně v sídlech a zadržováním vody v krajině. Také česká města se budou muset přizpůsobit.

Z programu bylo financováno celkem 549 akcí, a to 379 staveb a 170 studií a projektových dokumentací Z programu bylo financováno celkem 549 akcí, a to 379 staveb a 170 studií a projektových dokumentací

Česká republika investovala do protipovodňových opatření za sedm let 11,5 miliardy korun

Vláda ve středu projednala závěrečné vyhodnocení programu Podpora prevence před povodněmi II Ministerstva zemědělství, který trval od roku 2007 a skončil v loňském roce. Na protipovodňová opatření bylo za sedm let použito více než 11,5 miliardy korun, z toho přes 10 miliard šlo přímo ze státního rozpočtu.

Česká delegace se zaměří i na implementaci účinných adaptačních opatření a podporu udržitelného rozvoje odolného vůči změně klimatu Česká delegace se zaměří i na implementaci účinných adaptačních opatření a podporu udržitelného rozvoje odolného vůči změně klimatu

Do Paříže míří politické špičky z celého světa na očekávanou mezinárodní klimatickou konferenci

Cílem zasedání smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu je přijetí nové mezinárodní smlouvy o ochraně klimatu, která by měla začít platit od roku 2020. Klimatická konference v Paříži (COP 21) potrvá od neděle 29. listopadu do pátku 11. prosince.

Festival se ponese nejen ve znamení premiér filmů s environmentální tematikou a ochranou kulturního a přírodního dědictví a s úplně novou dramaturgií, ale navštíví ho i řada významných osobností. Festival se ponese nejen ve znamení premiér filmů s environmentální tematikou a ochranou kulturního a přírodního dědictví a s úplně novou dramaturgií, ale navštíví ho i řada významných osobností.

Na začátku prosince startuje v Brně Mezinárodní filmový festival EKOFILM

Tradiční filmový festival, jehož pořadatelem je Ministerstvo životního prostředí, má letos jako hlavní téma odpady. Pestrý filmový i doprovodný kulturní program na diváky čeká v sále Bakala, v Místodržitelském paláci, v kině Art a Scala.

Národní vlády neberou riziko změny klimatu úplně vážně a nepředložily dostatečné závazky vedoucí ke snížení emisí, a to včetně České republiky Národní vlády neberou riziko změny klimatu úplně vážně a nepředložily dostatečné závazky vedoucí ke snížení emisí, a to včetně České republiky

Svět představil závazky k ochraně klimatu. Jsou slabé a vedly by k růstu teploty nad 2°C

Sekretariát Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCC) dnes v Berlíně představil plány na snižování emisí skleníkových plynů většiny členských zemí.

Strategie identifikuje prioritní oblasti hospodářství a životního prostředí, které dopady změny klimatu zasáhnou nejvíce, a shrnuje vhodná adaptační opatření. Strategie identifikuje prioritní oblasti hospodářství a životního prostředí, které dopady změny klimatu zasáhnou nejvíce, a shrnuje vhodná adaptační opatření.

Vláda schválila strategii pro adaptaci na změnu klimatu

Adaptační strategie ČR vychází z pozorovaných změn klimatu na globální, evropské i národní úrovni a prezentuje předpoklady dalšího vývoje klimatu, včetně pravděpodobných dopadů na území ČR. K nim patří extrémní výkyvy počasí jako přívalové deště nebo dlouhodobé sucho.

Česi si spojují klimatickou změnu s celou řadou rizik. Více než polovina české veřejnosti se domnívá, že buď dochází nebo velmi pravděpodobně dojde k vymírání přírodních druhů, nárůstu povodní či naopak suchům a vlnám veder. Česi si spojují klimatickou změnu s celou řadou rizik. Více než polovina české veřejnosti se domnívá, že buď dochází nebo velmi pravděpodobně dojde k vymírání přírodních druhů, nárůstu povodní či naopak suchům a vlnám veder.

Češi považují změnu klimatu za hrozbu, ukazuje výzkum Masarykovy univerzity

Jak ukazují výsledky založené na vzorku 2 023 respondentů, většina Čechů vnímá změnu klimatu jako hrozbu a zároveň není jednotná v názoru, jak na změnu klimatu reagovat.

5,5 milionu pro držitele krajské či celostátní ceny Zelená stuha. MŽP jim přispěje na projekty zlepšující životní prostředí

Na projekty zlepšující životní prostředí nebo na podporu udržitelného rozvoje v těchto obcích MŽP dá celkem 5,5 milionu korun. Příjem žádostí potrvá od 1. ledna do 31. prosince 2016.

Hlavní cenu převzal ředitel sdružení TEREZA Petr Daniš Hlavní cenu převzal ředitel sdružení TEREZA Petr Daniš

Sedmý ročník soutěže ekologických oskarů vyhrálo vzdělávací centrum TEREZA

Vítězem soutěže E.ON Energy Globe Award ČR se v hlasování veřejnosti stalo vzdělávací centrum TEREZA. To organizuje ekologické projekty pro žáky základních a středních škol.

| | | | |